Hard Yakka Raptor Cuff Trousers Navy 32" W 32" L (345XK)
Raptor Active is a new breed of workwear designed to perform better on and off the job site. Raptor Cuff are the ultimate men's work pants.
- Right side Cargo pocket, slanted side pockets, back patch pockets, Left side Welt pocket, left side utility pocket
- Reinforced Knees
- Slim Fit
- Breathable Fabric
- Without Hammer Strap
- YKK Zip Fly
- Active fit waistband
- Tactical pocket systems
- Reinforced CTE3 panels for abrasion & tear resistance
- Elastic cuff at ankle
View all: Hard Yakka Work Trousers
Raptor Active is a new breed of workwear designed to perform better on and off the job site. Raptor Cuff are the ultimate men's work pants.
- Right side Cargo pocket, slanted side pockets, back patch pockets, Left side Welt pocket, left side utility pocket
- Reinforced Knees
- Slim Fit
- Breathable Fabric
- Without Hammer Strap
- YKK Zip Fly
- Active fit waistband
- Tactical pocket systems
- Reinforced CTE3 panels for abrasion & tear resistance
- Elastic cuff at ankle
View all: Hard Yakka Work Trousers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hard Yakka |
| Clothing Material Percentages | 60% cotton, 38% polyester, 2% Elastane |
| Clothing Water Resistance | Not Water Resistant |
| Colour | Navy |
| Gender | Mens |
| Leg Design | Slim Fit |
| Leg Length (Centimetres) | 82 cm |
| Leg Length (Inches) | 32 " |
| Machine Washable | Machine Washable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Raptor |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Blue |
| Personalised | Non-Personalised |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | Right side Cargo pocket, slanted side pockets, back patch pockets, Left side Welt pocket, left side utility pocket |
| Product Type | Cuff Trousers |
| Reinforced Knees | Reinforced Knees |
| Waist Size (Centimetres) | 81 cm |
| Waist Size (Inches) | 32 " |
| Water Resistant | Not Water-Resistant |
| Weather Resistance | Not Weather-Resistant |
| Zip Type | YKK Zip Fly |
| z1 - UK Manufacturer Name | Footsure Western Limited/Gardiner Bros and Company (Leathers) Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 4, Indurent Park, Glos, GL10 3EZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | gpsr@footsure.net |
| z4 - EU Manufacturer Name | Footsure Safety Footwear EU Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 104 Lower Baggot Street, Dublin, D02 Y940, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | gpsr@footsure.net |