Hard Yakka Raptor Active Holster Work Trousers Black 30" W 32.5" L (508AY)
The Hard Yakka Raptor Act holster pants are durable work trousers designed for demanding trade environments. Constructed from a robust 240gsm ripstop fabric blend of 60% cotton, 38% polyester, and 2% elastane, these black trousers offer both flexibility and resilience. They are ideal for electricians, carpenters, and builders who require reliable workwear. Key features include contrast reinforcement on pockets and knees for enhanced durability. A comprehensive pocket system, with articulated front holsters and multiuse side utility pockets, engineered for efficient tool storage and easy access. An Active Fit Waistband ensures greater comfort, mobility, and a secure fit throughout the workday.
- 2 x Holster, 2 x Front, 2 x Back & 2 x Cargo Pocket(s)
- Reinforced Knees & Seat
- Slim Fit
- Breathable Fabric
- Without Hammer Strap
- Front Zip
- Active Fit Waistband for Comfort & Mobility
- CTE3 Reinforcement on High Abrasion Zones
- Articulated Holster Pocket Tucks Away When Not Needed
- Machine Washable For Easy Care
View all: Hard Yakka Work Trousers
The Hard Yakka Raptor Act holster pants are durable work trousers designed for demanding trade environments. Constructed from a robust 240gsm ripstop fabric blend of 60% cotton, 38% polyester, and 2% elastane, these black trousers offer both flexibility and resilience. They are ideal for electricians, carpenters, and builders who require reliable workwear. Key features include contrast reinforcement on pockets and knees for enhanced durability. A comprehensive pocket system, with articulated front holsters and multiuse side utility pockets, engineered for efficient tool storage and easy access. An Active Fit Waistband ensures greater comfort, mobility, and a secure fit throughout the workday.
- 2 x Holster, 2 x Front, 2 x Back & 2 x Cargo Pocket(s)
- Reinforced Knees & Seat
- Slim Fit
- Breathable Fabric
- Without Hammer Strap
- Front Zip
- Active Fit Waistband for Comfort & Mobility
- CTE3 Reinforcement on High Abrasion Zones
- Articulated Holster Pocket Tucks Away When Not Needed
- Machine Washable For Easy Care
View all: Hard Yakka Work Trousers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hard Yakka |
| Clothing Material Percentages | 60% Cotton / 38% Polyester / 2% Elastane- Ripstop |
| Clothing Water Resistance | Not Water Resistant |
| Colour | Black |
| Gender | Mens |
| Leg Design | Slim Fit |
| Leg Length (Centimetres) | 83 cm |
| Leg Length (Inches) | 32.5 " |
| Machine Washable | Machine Washable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Raptor Active Holster |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Personalised | Non-Personalised |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 2 x Holster, 2 x Front, 2 x Back & 2 x Cargo Pocket(s) |
| Product Type | Work Trousers |
| Reinforced Knees | Reinforced Knees & Seat |
| Waist Size (Centimetres) | 77 cm |
| Waist Size (Inches) | 30 " |
| Water Resistant | Not Water-Resistant |
| Weather Resistance | Not Weather-Resistant |
| Zip Type | Front Zip |