Hard Yakka Carpenter Work Trousers Whiskey 40" W 32" L (779AY)
Hard Yakka Carpenter trousers are robust workwear designed for trade professionals seeking comfort and durability or for DIY enthusiasts around the home. These whisky coloured men's work trousers feature a stretch canvas fabric, made from 97% cotton and 3% elastane, with an enzyme wash for enhanced flexibility and a comfortable feel throughout the workday. Ideal for carpenters, joiners, and general trade professionals, they include double layer knee patch panels and reinforced knees and seat for increased resilience in demanding environments. Utilitarian style carpenters pockets provide ample storage for essential tools, while triple needle stitching on key seams ensures long-lasting strength. A waistband with internal elastic further contributes to all-day comfort.
- 1 x Carpenters, 2 x Front, 1 x Front Internal, 2 x Back, 1 x Side Trade Tool & 1 x Thigh Phone Pocket(s)
- Reinforced Knees & Seat
- Regular Fit
- Breathable Fabric
- Without Hammer Strap
- Front Zip
- Stretch Canvas Fabric & Enzyme Wash for Flexibility
- Internal Elastic Waistband for Comfort & Fit
- Triple Needle Stitching for Enhanced Seam Strength
- Durable Cotton & Elastane Blend for Flexibility
View all: Hard Yakka Work Trousers
Hard Yakka Carpenter trousers are robust workwear designed for trade professionals seeking comfort and durability or for DIY enthusiasts around the home. These whisky coloured men's work trousers feature a stretch canvas fabric, made from 97% cotton and 3% elastane, with an enzyme wash for enhanced flexibility and a comfortable feel throughout the workday. Ideal for carpenters, joiners, and general trade professionals, they include double layer knee patch panels and reinforced knees and seat for increased resilience in demanding environments. Utilitarian style carpenters pockets provide ample storage for essential tools, while triple needle stitching on key seams ensures long-lasting strength. A waistband with internal elastic further contributes to all-day comfort.
- 1 x Carpenters, 2 x Front, 1 x Front Internal, 2 x Back, 1 x Side Trade Tool & 1 x Thigh Phone Pocket(s)
- Reinforced Knees & Seat
- Regular Fit
- Breathable Fabric
- Without Hammer Strap
- Front Zip
- Stretch Canvas Fabric & Enzyme Wash for Flexibility
- Internal Elastic Waistband for Comfort & Fit
- Triple Needle Stitching for Enhanced Seam Strength
- Durable Cotton & Elastane Blend for Flexibility
View all: Hard Yakka Work Trousers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hard Yakka |
| Clothing Material Percentages | 97% Cotton / 3 % Elastane |
| Clothing Water Resistance | Not Water Resistant |
| Colour | Whiskey |
| Gender | Mens |
| Leg Design | Regular Fit |
| Leg Length (Centimetres) | 81 cm |
| Leg Length (Inches) | 32 " |
| Machine Washable | Machine Washable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Carpenter |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Brown |
| Personalised | Non-Personalised |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 1 x Carpenters, 2 x Front, 1 x Front Internal, 2 x Back, 1 x Side Trade Tool & 1 x Thigh Phone Pocket(s) |
| Product Type | Work Trousers |
| Reinforced Knees | Reinforced Knees & Seat |
| Waist Size (Centimetres) | 102 cm |
| Waist Size (Inches) | 40 " |
| Water Resistant | Not Water-Resistant |
| Weather Resistance | Not Weather-Resistant |
| Zip Type | Front Zip |