Hansgrohe Universal Pillar Unions Chrome (428VK)
Pillar unions for rim mounted bath mixers. Brass construction with chrome finish.
- Brass Construction
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Chrome Finish
View all: Hansgrohe Reviver Kits & Tap Spares
Pillar unions for rim mounted bath mixers. Brass construction with chrome finish.
- Brass Construction
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Chrome Finish
View all: Hansgrohe Reviver Kits & Tap Spares
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hansgrohe |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 22 mm |
| Product Diameter | 30 mm |
| Product Height | 70 mm |
| Product Type | Universal Pillar Unions |
| Washer Supplied | Washers Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hansgrohe UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2 Edgehill Drive, Tournament Fields, Warwick, Warwickshire, CV34 6XQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@hansgrohe.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hansgrohe SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hansgrohe SE, Auestr. 5-9, Schiltach, 77761, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@hansgrohe.com |