Hansgrohe Manual Shut-Off Unit (966VG)
Shut-off unit DN10 with spring-loaded mechanical rubber diaphragm. Suitable for concealed and exposed bar mixer shower valves. Plastic construction.
- Concealed & Exposed Bar Mixer Shower Valves
- Push In & Secure with Screws
- 5.8 x 6mm Smooth-Tooth Spline
- Plastic Construction
View all: Hansgrohe Shower Cartridges
Shut-off unit DN10 with spring-loaded mechanical rubber diaphragm. Suitable for concealed and exposed bar mixer shower valves. Plastic construction.
- Concealed & Exposed Bar Mixer Shower Valves
- Push In & Secure with Screws
- 5.8 x 6mm Smooth-Tooth Spline
- Plastic Construction
View all: Hansgrohe Shower Cartridges
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hansgrohe |
| Cartridge Fitting Type | Push In & Secure with Screws |
| Construction Material (Bathrooms) | Plastic |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 60 °C |
| Min. Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 10 °C |
| Number of Teeth | Smooth |
| Overall Height | 58 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Shut-Off Unit |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hansgrohe UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2 Edgehill Drive, Tournament Fields, Warwick, Warwickshire, CV34 6XQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@hansgrohe.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hansgrohe SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hansgrohe SE, Auestr. 5-9, Schiltach, 77761, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@hansgrohe.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode