Hansgrohe Manual Shut-Off Unit with Selector (749VH)
Shut-off cartridge with selector for concealed and exposed showers. Plastic construction.
- Concealed & Exposed Bar Mixer Shower Valves
- Push In & Secure with Screws
- 4.9 x 22mm 15-Tooth Spline
- Plastic Construction
View all: Hansgrohe Shower Cartridges
Shut-off cartridge with selector for concealed and exposed showers. Plastic construction.
- Concealed & Exposed Bar Mixer Shower Valves
- Push In & Secure with Screws
- 4.9 x 22mm 15-Tooth Spline
- Plastic Construction
View all: Hansgrohe Shower Cartridges
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hansgrohe |
| Cartridge Fitting Type | Push In & Secure with Screws |
| Construction Material (Bathrooms) | Plastic |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 60 °C |
| Min. Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 10 °C |
| Number of Teeth | 15 |
| Overall Height | 59 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Shut-Off Unit with Selector |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hansgrohe UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2 Edgehill Drive, Tournament Fields, Warwick, Warwickshire, CV34 6XQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@hansgrohe.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hansgrohe SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hansgrohe SE, Auestr. 5-9, Schiltach, 77761, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@hansgrohe.com |