Hansgrohe Manual Shut-Off Unit with Ceramic Valves (613VG)
Right-closing shut-off unit with ceramic valves and 180° closing angle.
- Exposed Bar Mixer Shower Valves
- Screw-In
- 6.5 x 10mm 20-Tooth Spline
- Brass Construction
View all: Hansgrohe Shower Cartridges
Right-closing shut-off unit with ceramic valves and 180° closing angle.
- Exposed Bar Mixer Shower Valves
- Screw-In
- 6.5 x 10mm 20-Tooth Spline
- Brass Construction
View all: Hansgrohe Shower Cartridges
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hansgrohe |
| Cartridge Fitting Type | Screw-In |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 60 °C |
| Min. Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 10 °C |
| Number of Teeth | 20 |
| Overall Height | 54 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Shut-Off Unit with Ceramic Valves |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hansgrohe UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2 Edgehill Drive, Tournament Fields, Warwick, Warwickshire, CV34 6XQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@hansgrohe.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hansgrohe SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hansgrohe SE, Auestr. 5-9, Schiltach, 77761, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@hansgrohe.com |