Hager WMGS22R 20A 2-Way Grid Retractive Switch White (280AM)
The Hager WMGS22R 20A grid retractive switch provides reliable control for various electrical applications. Its 2-way functionality is ideal for controlling lighting circuits from multiple locations. Designed for efficient wiring, the switch features angled in-line terminals with backed-out captive screws, simplifying cable connections. Installation is streamlined as the shallow modules clip in from the front, allowing terminal access even when clipped into frames. This white plastic grid switch is suitable for 240V systems and requires a minimum 25mm back box depth.
- Requires 25mm Back Box
- Angled In-Line Terminals with Backed-Out Captive Screws
- Contact Configuration: Normally Open
- Terminal Screw Can Be Accessed With Modules Clipped Into Frames
- Shallowest Switch Modules Clip in From the Front for Ease of Installation & Maintenance
- Frames Clip Together to Ease Alignment for 6 & 8-Gang Applications
View all: Hager Switch Modules
The Hager WMGS22R 20A grid retractive switch provides reliable control for various electrical applications. Its 2-way functionality is ideal for controlling lighting circuits from multiple locations. Designed for efficient wiring, the switch features angled in-line terminals with backed-out captive screws, simplifying cable connections. Installation is streamlined as the shallow modules clip in from the front, allowing terminal access even when clipped into frames. This white plastic grid switch is suitable for 240V systems and requires a minimum 25mm back box depth.
- Requires 25mm Back Box
- Angled In-Line Terminals with Backed-Out Captive Screws
- Contact Configuration: Normally Open
- Terminal Screw Can Be Accessed With Modules Clipped Into Frames
- Shallowest Switch Modules Clip in From the Front for Ease of Installation & Maintenance
- Frames Clip Together to Ease Alignment for 6 & 8-Gang Applications
View all: Hager Switch Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 20 A |
| Brand | Hager |
| Contact Description | NO |
| Insert Colour | Without Inserts |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | WMGS22R |
| Model No | WMGS22R |
| Modular or Grid | Grid |
| No. of Earth Terminals | 0 |
| No. of Ways | 2 Way |
| Number of Modules | 1 Module |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Retractive Switch |
| Product Width | 24 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation | Rocker |
| Switch Product Type | Retractive |
| Switches & Sockets Finish | Plastic |
| Switches & Sockets Product Type | Retractive Switch |
| Terminal Capacity | Terminals accept 2 x 1.5mm² or 1 x 2.5mm² cables |
| Terminal Description | Angled In-Line Terminals with Backed-Out Captive Screws |