Hager Sollysta WMGSDP2/WM 20A Grid 2-Pole Washing Machine Switch White (207AM)
The Hager Sollysta WMGSDP2/WM 20A grid 2-pole washing machine switch is an essential component for safe and reliable domestic electrical installations. This appliance switch is specifically designed for controlling washing machines in kitchens and utility rooms, ensuring safety with its double pole isolation. Featuring a shallow module design, it clips in from the front for quick installation and maintenance. Backed-out captive terminal screws allow for easy wiring, accepting 2 x 4mm² cables, and the grid system ensures frames locate flush with the finished wall level. Requires a 25mm back box.
- Requires 25mm Back Box
- Backed-Out Captive Terminal Screws
- Without Indicator
- Terminal Screw Can Be Accessed With Modules Clipped Into Frames
- Frames Clip Together To Ease Alignment For 6 & 8 Gang Applications
View all: Hager Switch Modules
The Hager Sollysta WMGSDP2/WM 20A grid 2-pole washing machine switch is an essential component for safe and reliable domestic electrical installations. This appliance switch is specifically designed for controlling washing machines in kitchens and utility rooms, ensuring safety with its double pole isolation. Featuring a shallow module design, it clips in from the front for quick installation and maintenance. Backed-out captive terminal screws allow for easy wiring, accepting 2 x 4mm² cables, and the grid system ensures frames locate flush with the finished wall level. Requires a 25mm back box.
- Requires 25mm Back Box
- Backed-Out Captive Terminal Screws
- Without Indicator
- Terminal Screw Can Be Accessed With Modules Clipped Into Frames
- Frames Clip Together To Ease Alignment For 6 & 8 Gang Applications
View all: Hager Switch Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 20 A |
| Appliance Switch Type | Washing Machine |
| Brand | Hager |
| Indicator Type | Without Indicator |
| Insert Colour | Without Inserts |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Sollysta WMGSDP2/WM |
| Model No | WMGSDP2/WM |
| Modular or Grid | Grid |
| No. of Earth Terminals | 0 |
| Number of Modules | 1 Module |
| Number of Poles | 2-Pole |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Grid Switch |
| Product Width | 24 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation | Rocker |
| Switch Product Type | Light |
| Switches & Sockets Finish | Plastic |
| Switches & Sockets Product Type | Light Switch |
| Terminal Capacity | Terminals accept 2 x 4mm² cables |
| Terminal Description | Backed-Out Captive Terminal Screws |
| With Flex Outlet | Without Flex Outlet |
| With USB Ports | Without USB |