Hager Sollysta WMGSDP2/CHD 20A Grid 2-Pole Cooker Hood Switch White with White Inserts (411AM)
The Hager Sollysta WMGSDP2/CHD 20A grid 2-pole cooker hood switch provides reliable power control for kitchen ventilation systems. The 20A double pole design ensures safe operation. Shallow modules clip in from the front, simplifying installation and maintenance for electrical professionals. Backed-out captive terminal screws and terminals accepting 2 x 4mm² cables facilitate quick and secure wiring. Its grid system allows modules to be easily accessed with frames clipped in, ensuring a neat finish flush to the wall.
- Requires 25mm Back Box
- Backed-Out Captive Terminal Screws
- Without Indicator
- Terminal Screw Can Be Accessed With Modules Clipped Into Frames
- Frames Clip Together To Ease Alignment For 6 & 8 Gang Applications
View all: Hager Switch Modules
The Hager Sollysta WMGSDP2/CHD 20A grid 2-pole cooker hood switch provides reliable power control for kitchen ventilation systems. The 20A double pole design ensures safe operation. Shallow modules clip in from the front, simplifying installation and maintenance for electrical professionals. Backed-out captive terminal screws and terminals accepting 2 x 4mm² cables facilitate quick and secure wiring. Its grid system allows modules to be easily accessed with frames clipped in, ensuring a neat finish flush to the wall.
- Requires 25mm Back Box
- Backed-Out Captive Terminal Screws
- Without Indicator
- Terminal Screw Can Be Accessed With Modules Clipped Into Frames
- Frames Clip Together To Ease Alignment For 6 & 8 Gang Applications
View all: Hager Switch Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 20 A |
| Appliance Switch Type | Cooker Hood |
| Brand | Hager |
| Indicator Type | Without Indicator |
| Insert Colour | White |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Sollysta WMGSDP2/CHD |
| Model No | WMGSDP2/CHD |
| Modular or Grid | Grid |
| No. of Earth Terminals | 0 |
| Number of Modules | 1 Module |
| Number of Poles | 2-Pole |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Grid Switch |
| Product Width | 24 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation | Rocker |
| Switch Product Type | Light |
| Switches & Sockets Finish | Plastic |
| Switches & Sockets Product Type | Light Switch |
| Terminal Capacity | Terminals accept 2 x 4mm² cables |
| Terminal Description | Backed-Out Captive Terminal Screws |
| With Flex Outlet | Without Flex Outlet |
| With USB Ports | Without USB |