Hager Sollysta WMGS12BSB 20A Grid SP Control Switch Brushed Steel with Black Inserts (235AM)
The Hager Sollysta WMGS12BSB 20A grid control switch in brushed steel with black inserts offers robust electrical control for various installations. Its shallow modules clip easily from the front, simplifying both initial installation and future maintenance tasks. Featuring backed-out captive terminal screws, wiring is straightforward, accepting 2 x 4mm² cables. Frame design allows access to terminal screws even when modules are clipped in, and frames clip together to aid alignment for multi-gang setups, ensuring a professional finish flush with the wall.
- Requires 25mm Back Box
- Backed-Out Captive Terminal Screws
- Without Indicator
- Terminal Screw Can Be Accessed With Modules Clipped Into Frames
- Frames Clip Together To Ease Alignment For 6 & 8 Gang Applications
View all: Hager Switch Modules
The Hager Sollysta WMGS12BSB 20A grid control switch in brushed steel with black inserts offers robust electrical control for various installations. Its shallow modules clip easily from the front, simplifying both initial installation and future maintenance tasks. Featuring backed-out captive terminal screws, wiring is straightforward, accepting 2 x 4mm² cables. Frame design allows access to terminal screws even when modules are clipped in, and frames clip together to aid alignment for multi-gang setups, ensuring a professional finish flush with the wall.
- Requires 25mm Back Box
- Backed-Out Captive Terminal Screws
- Without Indicator
- Terminal Screw Can Be Accessed With Modules Clipped Into Frames
- Frames Clip Together To Ease Alignment For 6 & 8 Gang Applications
View all: Hager Switch Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 20 A |
| Appliance Switch Type | Unmarked |
| Brand | Hager |
| Indicator Type | Without Indicator |
| Insert Colour | Black |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Sollysta WMGS12BSB |
| Model No | WMGS12BSB |
| Modular or Grid | Grid |
| No. of Earth Terminals | 0 |
| Number of Modules | 1 Module |
| Number of Poles | Single Pole |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Steel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Grid Switch |
| Product Width | 24 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation | Rocker |
| Switch Product Type | Light |
| Switches & Sockets Finish | Brushed |
| Switches & Sockets Product Type | Light Switch |
| Terminal Capacity | Terminals accept 2 x 4mm² cables |
| Terminal Description | Backed-Out Captive Terminal Screws |
| With Flex Outlet | Without Flex Outlet |
| With USB Ports | Without USB |