Hager Sollysta WMGKS/EL 20A Grid 2-Pole Emergency Lighting Test Key Switch White (201AM)
The Hager Sollysta WMGKS/EL 20A grid Emergency Lighting Test key switch is a reliable 2-pole electrical component, essential for critical safety compliance. This 240V white grid switch features backed-out captive terminal screws and requires a minimum 25mm back box depth. Electricians will appreciate the shallow modules that clip in from the front, simplifying both initial fitting and ongoing servicing. Terminals accept 2 x 4mm² cables for secure, robust connections.
- Requires 25mm Back Box
- Backed-Out Captive Terminal Screws
- Without Indicator
- Terminal Screw Can Be Accessed With Modules Clipped Into Frames
- Frames Clip Together To Ease Alignment For 6 & 8 Gang Applications
View all: Hager Switch Modules
The Hager Sollysta WMGKS/EL 20A grid Emergency Lighting Test key switch is a reliable 2-pole electrical component, essential for critical safety compliance. This 240V white grid switch features backed-out captive terminal screws and requires a minimum 25mm back box depth. Electricians will appreciate the shallow modules that clip in from the front, simplifying both initial fitting and ongoing servicing. Terminals accept 2 x 4mm² cables for secure, robust connections.
- Requires 25mm Back Box
- Backed-Out Captive Terminal Screws
- Without Indicator
- Terminal Screw Can Be Accessed With Modules Clipped Into Frames
- Frames Clip Together To Ease Alignment For 6 & 8 Gang Applications
View all: Hager Switch Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 20 A |
| Appliance Switch Type | Emergency Test |
| Brand | Hager |
| Indicator Type | Without Indicator |
| Insert Colour | Without Inserts |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Sollysta WMGKS/EL |
| Model No | WMGKS/EL |
| Modular or Grid | Grid |
| No. of Earth Terminals | 0 |
| Number of Modules | 1 Module |
| Number of Poles | 2-Pole |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Grid Key Switch |
| Product Width | 24 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation | Rocker |
| Switch Product Type | Light |
| Switches & Sockets Finish | Plastic |
| Switches & Sockets Product Type | Light Switch |
| Terminal Capacity | Terminals accept 2 x 4mm² cables |
| Terminal Description | Backed-Out Captive Terminal Screws |
| With Flex Outlet | Without Flex Outlet |
| With USB Ports | Without USB |