Hager Sollysta WMGKS 20A Grid 2-Pole Key Switch White (740AM)
The Hager Sollysta WMGKS 20A grid 2-pole key switch delivers secure electrical control for a variety of installations. Wiring is quick and secure due to backed-out captive terminal screws, which remain accessible even when modules are clipped into frames. Installation is streamlined with the shallowest switch modules, designed to clip in effortlessly from the front for simplified fitting and future maintenance. Frames precisely locate to the finished wall level, ensuring a neat and professional finish, and clip together for perfect alignment in multi-gang configurations.
- Requires 25mm Back Box
- Backed-Out Captive Terminal Screws
- Without Indicator
- Terminal Screw Can Be Accessed With Modules Clipped Into Frames
- Frames Clip Together To Ease Alignment For 6 & 8 Gang Applications
View all: Hager Switch Modules
The Hager Sollysta WMGKS 20A grid 2-pole key switch delivers secure electrical control for a variety of installations. Wiring is quick and secure due to backed-out captive terminal screws, which remain accessible even when modules are clipped into frames. Installation is streamlined with the shallowest switch modules, designed to clip in effortlessly from the front for simplified fitting and future maintenance. Frames precisely locate to the finished wall level, ensuring a neat and professional finish, and clip together for perfect alignment in multi-gang configurations.
- Requires 25mm Back Box
- Backed-Out Captive Terminal Screws
- Without Indicator
- Terminal Screw Can Be Accessed With Modules Clipped Into Frames
- Frames Clip Together To Ease Alignment For 6 & 8 Gang Applications
View all: Hager Switch Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 20 A |
| Appliance Switch Type | Key |
| Brand | Hager |
| Indicator Type | Without Indicator |
| Insert Colour | Without Inserts |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Sollysta WMGKS |
| Model No | WMGKS |
| Modular or Grid | Grid |
| No. of Earth Terminals | 0 |
| Number of Modules | 1 Module |
| Number of Poles | 2-Pole |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Grid Switch |
| Product Width | 24 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation | Rocker |
| Switch Product Type | Light |
| Switches & Sockets Finish | Plastic |
| Switches & Sockets Product Type | Light Switch |
| Terminal Capacity | Terminals accept 2 x 4mm² cables |
| Terminal Description | Backed-Out Captive Terminal Screws |
| With Flex Outlet | Without Flex Outlet |
| With USB Ports | Without USB |