Grohe Precision 250 Cube HP Rear-Fed Concealed Matt Black Thermostatic Shower System (957YX)
Features the Grohe Precision thermostat, paired with the Rapido SmartBox universal rough-in box, for a concealed installation. Grohe TurboStat technology ensures a constant supply of water at the perfect temperature, while water saving technology reduces water and energy consumption without compromising on performance. Family-friendly as the Grohe SafeStop button, set at 38°C, to eliminate the risk of scalding (optional Grohe SafeStop Plus lets the user add a further limit of 43°C). Control flow easily with Grohe AquaDimmer, that lets the user direct the water where required, whist simultaneously setting the volume. 250 x 250mm head shower, with 380mm arm, delivers a soft and relaxing rain spray. The 110 x 110mm hand shower provides a powerful, focused jet and a soothing rain spray via the Grohe SmartSwitch diverter. Supplied with a holder, with shower outlet, and a 1500mm hose with TwistStop design. Grohe DreamSpray technology ensures an even flow from every easy to clean SpeedClean silicone nozzle. Durable, easy to clean, long life finish. Iinstallation of the trim is straightforward, due to Grohe FastFixation, which has a locking system, covered escutcheon and shaft sealing: meaning that there is no risk of leaks.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.6Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Control
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Set Water Temperature Instantly with TurboStat
View all: Grohe Showers
Features the Grohe Precision thermostat, paired with the Rapido SmartBox universal rough-in box, for a concealed installation. Grohe TurboStat technology ensures a constant supply of water at the perfect temperature, while water saving technology reduces water and energy consumption without compromising on performance. Family-friendly as the Grohe SafeStop button, set at 38°C, to eliminate the risk of scalding (optional Grohe SafeStop Plus lets the user add a further limit of 43°C). Control flow easily with Grohe AquaDimmer, that lets the user direct the water where required, whist simultaneously setting the volume. 250 x 250mm head shower, with 380mm arm, delivers a soft and relaxing rain spray. The 110 x 110mm hand shower provides a powerful, focused jet and a soothing rain spray via the Grohe SmartSwitch diverter. Supplied with a holder, with shower outlet, and a 1500mm hose with TwistStop design. Grohe DreamSpray technology ensures an even flow from every easy to clean SpeedClean silicone nozzle. Durable, easy to clean, long life finish. Iinstallation of the trim is straightforward, due to Grohe FastFixation, which has a locking system, covered escutcheon and shaft sealing: meaning that there is no risk of leaks.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.6Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Control
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Set Water Temperature Instantly with TurboStat
View all: Grohe Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Matt Black |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied. Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max Water Temperature | 70 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 8.7 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 6 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 7.6 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Precision 250 Cube |
| Model No | 348822430 |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 180 mm |
| Product Depth | 511 mm |
| Product Height | 251 mm |
| Product Type | Shower System |
| Product Width | 250 mm |
| Range Name | Precision |
| Shower Head Shape | Square |
| Shower Head Size | 250 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 6710 g |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
Concealed thermostatic shower mixer for 2 x outlets with integrated shut off/diverter valve, universal rough-in box (1/2"), 250 head shower set including horizontal shower arm, 110 hand shower, shower outlet elbow (1/2") with holder and 1.5m shower hose.