Grohe Get E Chrome 132mm Sensor Mono Basin Mixer Tap (514KW)
Electronic basin mixer with infrared sensor for bi-directional communication for monitoring, configuration and servicing. Also features rapid installation system, 7 pre-set programs, auto-flush and adjustable hot water limiter with integrated solenoid valve. Supplied with CR-P2 6V Lithium battery with approximate battery lifetime of 7 years (150 actuations a day), and multistage status display. Grohe Water Saving aerator with dirt strainers allows flow rate of 5.7Ltr/min. Flexible connection (may require 1/2" adaptors). Non-return valve.
- Touch-Free
- Chromed Brass Construction
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Grohe Commercial Taps
Electronic basin mixer with infrared sensor for bi-directional communication for monitoring, configuration and servicing. Also features rapid installation system, 7 pre-set programs, auto-flush and adjustable hot water limiter with integrated solenoid valve. Supplied with CR-P2 6V Lithium battery with approximate battery lifetime of 7 years (150 actuations a day), and multistage status display. Grohe Water Saving aerator with dirt strainers allows flow rate of 5.7Ltr/min. Flexible connection (may require 1/2" adaptors). Non-return valve.
- Touch-Free
- Chromed Brass Construction
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Grohe Commercial Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Grohe |
| Closure Type | Sensor-Closing |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Chromed Brass |
| Flow Rate at Min. Pressure | 5.7 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Min. Pressure | 1 bar |
| Model Name | Get E |
| Model No | 36366002 |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 145 mm |
| Product Height | 132 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 66 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Spout Reach | 22 mm |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Sensor |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mono Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |