Grohe 47450000 Thermostatic Shower Cartridge (422RV)
Wax element with stainless steel slider to avoid corrosion.
- Concealed & Exposed Bar Mixer Shower Valves
- Screw-In
- 21.7 x 27.7mm Smooth-Tooth Spline
- Brass Construction
View all: Grohe Shower Cartridges
Wax element with stainless steel slider to avoid corrosion.
- Concealed & Exposed Bar Mixer Shower Valves
- Screw-In
- 21.7 x 27.7mm Smooth-Tooth Spline
- Brass Construction
View all: Grohe Shower Cartridges
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Cartridge Fitting Type | Screw-In |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | 0.0 |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | 0.0 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Min. Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 10 °C |
| Model No | 47450000 |
| Number of Teeth | Smooth |
| Overall Height | 76.3 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Shower Cartridge |