Grohe 47364000 Thermostatic Flow Cartridge (214RV)
For thermostatic shower valves.
- Concealed & Exposed Bar Mixer Shower Valves
- Screw-In
- 19 x 18mm 6-Tooth Spline
- Brass & Stainless Steel Construction
View all: Grohe Shower Cartridges
For thermostatic shower valves.
- Concealed & Exposed Bar Mixer Shower Valves
- Screw-In
- 19 x 18mm 6-Tooth Spline
- Brass & Stainless Steel Construction
View all: Grohe Shower Cartridges
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Cartridge Fitting Type | Screw-In |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Stainless Steel |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Min. Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 10 °C |
| Model Name | Aquadimmer |
| Model No | 47364000 |
| Number of Teeth | 6 |
| Overall Height | 76 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Flow Cartridge |