GF Garden Super Rotax Garden Sprinkler 160m² (507RE)
Sprinkler with stable base, and 2 rotating arms with twin adjustment, offering uniform watering of areas up to 160m². Maximum flow rate 15ltrs/min.
- Twin Adjustment
- Stable Base
- Coverage up to 160m²
View all: GF Garden Garden Sprinklers
Sprinkler with stable base, and 2 rotating arms with twin adjustment, offering uniform watering of areas up to 160m². Maximum flow rate 15ltrs/min.
- Twin Adjustment
- Stable Base
- Coverage up to 160m²
View all: GF Garden Garden Sprinklers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Spray Jet Width | Adjustable Spray Jet Width |
| Brand | GF Garden |
| Colour | Green & Black |
| Construction Material (Landscaping) | Plastic |
| Hose Connection Size | 12.5 mm |
| Hose Connection Type | Push-Fit |
| Hose Supplied | Hose Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Pressure | 4 bar |
| Max. Spray Distance | 3m-7 m |
| Model Name | Super Rotax |
| Model No | 100-010-563 |
| No. of Settings | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Garden Sprinkler |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spray Width | 3m-7 m |
| Sprinkler Type | Rotary |
| Watering Coverage | 160 m² |