GateMate Pedestrian Gate Kit 3 Pieces (905YV)
Epoxy polyester coated steel construction for long lasting durability. Supplied with medium tee hinges, medium auto catch and fixings. Ideal for pedestrian access needs. Easy to install.
- Epoxy Polyester Powder-Coated Steel Construction
- Classic Design
- Abrasion, Corrosion & Rust-Resistant
- Exterior Grade Screws
View all: GateMate Gate Hinges
Epoxy polyester coated steel construction for long lasting durability. Supplied with medium tee hinges, medium auto catch and fixings. Ideal for pedestrian access needs. Easy to install.
- Epoxy Polyester Powder-Coated Steel Construction
- Classic Design
- Abrasion, Corrosion & Rust-Resistant
- Exterior Grade Screws
View all: GateMate Gate Hinges
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | GateMate |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Matt Black |
| Compatibility | Pedestrian Gate |
| Construction Material (Ironmongery) | Epoxy Polyester Powder-Coated Steel |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Hinge Length | 394 mm |
| Hinge Width | 103 mm |
| Ironmongery Design Type | Classic |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 3 |
| Product Type | Pedestrian Gate Kit |
| Resistant Type | Abrasion, Corrosion & Rust-Resistant |
| Suitable Gate Thickness | 25 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | BJA Trading Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit E, The Heights Business Park, Stokenchurch, HP14 3BG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.birkdalesales.com/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Birkdale Sales (Ireland) |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Suite 16 The Cubes, Beacon South Quarter, Sandyford, Dublin, D18 XD36, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.birkdalesales.com/ |
Product Contents
2 x 14" medium tee hinges, medium auto catch and fixings.