GateMate Black Straight Offset Self Closing Hinges 108mm x 4" x 110mm 2 Pack (887YV)
High quality ABS plastic hinge with an easy self-closing mechanism for added convenience. Ideal for gates weighing up to 25kg. Weather-resistant.
- ABS Plastic Construction
- Suitable for 25kg Gates
- Weather-Resistant
- Exterior Grade Screws
View all: GateMate Gate Hinges
High quality ABS plastic hinge with an easy self-closing mechanism for added convenience. Ideal for gates weighing up to 25kg. Weather-resistant.
- ABS Plastic Construction
- Suitable for 25kg Gates
- Weather-Resistant
- Exterior Grade Screws
View all: GateMate Gate Hinges
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | GateMate |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Black |
| Construction Material (Ironmongery) | ABS Plastic |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Hinge Height | 108 mm |
| Hinge Product Type | Gate |
| Hinge Width | 110 mm |
| Ironmongery Colour | Black |
| Ironmongery Finish | Powder-Coated |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 25 kg |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Type | Offset Self Closing Hinges |
| Projection from Door | 29 mm |
| Resistant Type | Weather-Resistant |
| Shape | Straight |
| Strap Length | 4 " |
| z1 - UK Manufacturer Name | BJA Trading Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit E, The Heights Business Park, Stokenchurch, HP14 3BG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.birkdalesales.com/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Birkdale Sales (Ireland) |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Suite 16 The Cubes, Beacon South Quarter, Sandyford, Dublin, D18 XD36, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.birkdalesales.com/ |