Gardena Solar-Powered Bluetooth Sprinkler (765CG)
Gardena solar-powered AquaPrecise all-in-one irrigation system effortlessly keeps lawns up to 320m² lush and green. Consists of complete irrigation system with irrigation control, solar panel and flow balance. Also contains contour sprinkler head, providing even irrigation across a spray distance of up to 10m, and adapting to the garden's unique layout using individually programmed contour points. Low spray height minimises water waste and remains efficienct even on windy days. Powered by a solar panel with an integrated rechargeable battery, for reliability in all weather conditions. Can also be charged by USB-C if needed. Offers full control of lawncare via the Gardena Bluetooth app, enabling user to schedule, track water consumption, set watering cycles, monitor water flow, and make adjustments remotely. Unit offers flexible installation options, working with both above-ground hoses or underground systems. Supplied with AquaPrecise unit, above-ground plate for precise watering orientation and mounting spikes. Easy to use.
- Works with - iOS App - Android App
- Above or under ground
- Watering for up to 30 Mins
- Watering up to 3 Times per Day
- Every Day Option
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Easy User Control via Bluetooth
- Hub Not Required
View all: Gardena Garden Sprinklers
Gardena solar-powered AquaPrecise all-in-one irrigation system effortlessly keeps lawns up to 320m² lush and green. Consists of complete irrigation system with irrigation control, solar panel and flow balance. Also contains contour sprinkler head, providing even irrigation across a spray distance of up to 10m, and adapting to the garden's unique layout using individually programmed contour points. Low spray height minimises water waste and remains efficienct even on windy days. Powered by a solar panel with an integrated rechargeable battery, for reliability in all weather conditions. Can also be charged by USB-C if needed. Offers full control of lawncare via the Gardena Bluetooth app, enabling user to schedule, track water consumption, set watering cycles, monitor water flow, and make adjustments remotely. Unit offers flexible installation options, working with both above-ground hoses or underground systems. Supplied with AquaPrecise unit, above-ground plate for precise watering orientation and mounting spikes. Easy to use.
- Works with - iOS App - Android App
- Above or under ground
- Watering for up to 30 Mins
- Watering up to 3 Times per Day
- Every Day Option
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Easy User Control via Bluetooth
- Hub Not Required
View all: Gardena Garden Sprinklers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustability | Above or under ground |
| Adjustable Spray Jet Width | Adjustable Spray Jet Width |
| Batteries Supplied/Required | Integrated Battery |
| Brand | Gardena |
| Control Operation | Digital & Manual |
| Frequency Band (Smart) | n.a |
| Hose Connection Size | 13 " |
| Hose Connection Type | Push-Fit |
| Initial Connection Network | Bluetooth |
| Internet Connection Required | Local Control (Internet Connection Not Required) |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Spray Distance | 10 m |
| Max. Water Flow Rate | 2 Ltr/min |
| Min. Water Flow Rate | 0.5 Ltr/min |
| Network Standards (Full) | Bluetooth |
| No. of Bands | Not Applicable |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| No. of Settings | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Type | Bluetooth Sprinkler |
| Smart Compatibility | App Controlled |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Spray Width | 2-10 m |
| Sprinkler Type | Rotary |
| Watering Coverage | 320 m² |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Does Not Work with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Does Not Work with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |