Gardena Bypass PremiumCut Secateurs 9.68" (246mm) (515CG)
Gardena PremiumCut dry wood secateurs designed for cutting stronger dry branches and twigs with a diameter of up to 22mm. Featuring ergonomically-shaped ErgoTec handles to lie comfortably in the hand, with soft components in both handles for a secure grip and built-in buffer to reduce shocks to user's joints when cutting. Constructed from lightweight, fibreglass-reinforced plastic with Power Coating for reduced friction. Stainless steel lower blade. Ideal for larger hands and cutting diameters.
- Powder-Coated Stainless Steel Blade
- Ergonomic Handle
- Thumb-Operated Locking Mechanism
- Max Cutting 22mm
- Lightweight
View all: Gardena Secateurs
Gardena PremiumCut dry wood secateurs designed for cutting stronger dry branches and twigs with a diameter of up to 22mm. Featuring ergonomically-shaped ErgoTec handles to lie comfortably in the hand, with soft components in both handles for a secure grip and built-in buffer to reduce shocks to user's joints when cutting. Constructed from lightweight, fibreglass-reinforced plastic with Power Coating for reduced friction. Stainless steel lower blade. Ideal for larger hands and cutting diameters.
- Powder-Coated Stainless Steel Blade
- Ergonomic Handle
- Thumb-Operated Locking Mechanism
- Max Cutting 22mm
- Lightweight
View all: Gardena Secateurs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Powder-Coated |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Brand | Gardena |
| Handle Length | 200 mm |
| Handle Type | Ergonomic Handle |
| Length (Imperial) | 9.68 " |
| Length (Metric) | 246 mm |
| Manufacturer Guarantee | 25 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | PremiumCut |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Secateurs |
| Resistant Type | Abrasion & Corrosion-Resistant |
| Total Product Weight | 157 g |