Gardena AquaZoom Oscillating Sprinkler 350m² (425RA)
High performance sprinkler uniformly supplies water to all grass roots. Ideally suited to large lawns (covering areas ranging from 28 to 350m²). Sliders set the spray width (4–17m), range (7–21m) and water flow rate. Extra-wide supporting feet allow the sprinkler to remain consistently stable on the grass. Completely weatherproof, with no damage from frost or UV radiation: meaning that it can be left out all night. Rust-free, metal filter built into the water connection to protect it from dirt particles; pull it out by twisting open the fastening and it can then be rinsed off easily under running water. Nozzles made from soft plastic material where deposits can be wiped away easily.
- Even, Precise Watering without Puddles
- Assembled, Installed & Ready to Use Instantly
- Easy to Maintain
- Built-In Filter & Soft-Spray Nozzles
View all: Gardena Garden Sprinklers
High performance sprinkler uniformly supplies water to all grass roots. Ideally suited to large lawns (covering areas ranging from 28 to 350m²). Sliders set the spray width (4–17m), range (7–21m) and water flow rate. Extra-wide supporting feet allow the sprinkler to remain consistently stable on the grass. Completely weatherproof, with no damage from frost or UV radiation: meaning that it can be left out all night. Rust-free, metal filter built into the water connection to protect it from dirt particles; pull it out by twisting open the fastening and it can then be rinsed off easily under running water. Nozzles made from soft plastic material where deposits can be wiped away easily.
- Even, Precise Watering without Puddles
- Assembled, Installed & Ready to Use Instantly
- Easy to Maintain
- Built-In Filter & Soft-Spray Nozzles
View all: Gardena Garden Sprinklers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Spray Jet Width | Adjustable Spray Jet Width |
| Brand | Gardena |
| Colour | Black |
| Construction Material (Landscaping) | Plastic |
| Hose Connection Size | 13 mm |
| Hose Connection Type | Push-Fit |
| Hose Supplied | Hose Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Pressure | 20 bar |
| Max. Spray Distance | 21 m |
| Model Name | AquaZoom |
| No. of Settings | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Oscillating Sprinkler |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spray Width | 1-17 m |
| Sprinkler Type | Oscillating |
| Watering Coverage | 350 m² |