Gardena AquaZoom Oscillating Sprinkler 250m² (424RA)
Oscillating sprinkler reliably ensures even water distribution. Ideally suited for areas between 9 to 250m². Combines an attractive design with practical features. Quick and easy set-up using the sliders. Before operation set various parameters, such as range (3–18m), spray width (3–14m) and water flow rate. Quality materials make the device resistant to frost and UV radiation. Deal with lime deposits quickly, since spray nozzles are made from soft plastic, simply wipe them away. Dirt particles are caught by the rust-free metal filter, located in the water connection, accessed by twisting off the fastening before rinsing under water.
- Even, Precise Watering without Puddles
- Assembled, Installed & Ready to Use Instantly
- Easy to Maintain
- Built-In Filter & Soft-Spray Nozzles
View all: Gardena Garden Sprinklers
Oscillating sprinkler reliably ensures even water distribution. Ideally suited for areas between 9 to 250m². Combines an attractive design with practical features. Quick and easy set-up using the sliders. Before operation set various parameters, such as range (3–18m), spray width (3–14m) and water flow rate. Quality materials make the device resistant to frost and UV radiation. Deal with lime deposits quickly, since spray nozzles are made from soft plastic, simply wipe them away. Dirt particles are caught by the rust-free metal filter, located in the water connection, accessed by twisting off the fastening before rinsing under water.
- Even, Precise Watering without Puddles
- Assembled, Installed & Ready to Use Instantly
- Easy to Maintain
- Built-In Filter & Soft-Spray Nozzles
View all: Gardena Garden Sprinklers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Spray Jet Width | Adjustable Spray Jet Width |
| Brand | Gardena |
| Colour | black |
| Construction Material (Landscaping) | Plastic |
| Hose Connection Size | 13 mm |
| Hose Connection Type | Push-Fit |
| Hose Supplied | Hose Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Pressure | 20 bar |
| Max. Spray Distance | 18 m |
| Model Name | AquaZoom |
| No. of Settings | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Oscillating Sprinkler |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spray Width | 1-14 m |
| Sprinkler Type | Oscillating |
| Watering Coverage | 250 m² |