Gardena Aqua S Oscillating Sprinkler 220m² (531RA)
Oscillating sprinkler keeps plants evenly watered without forming puddles. Ideally suited for areas 90 to 220m². Fast set-up: just place it on the lawn, connect the hose and, if needed, use the slider to set the range (7 to 17m) with a maximum width of spray (13m). Durable material metal components keeps the sprinkler firmly on the ground. Weatherproof material with additional protection from frost and UV radiation. Fine craftsmanship also helps ensure simple and convenient cleaning of the built-in metal filter; even cleaning potential lime deposits due to the included needle.
- Even, Precise Watering without Puddles
- Assembled, Installed & Ready to Use Instantly
- Easy to Maintain
- Built-In Filter
- Includes Needle to Clear Clogged Nozzles
View all: Gardena Garden Sprinklers
Oscillating sprinkler keeps plants evenly watered without forming puddles. Ideally suited for areas 90 to 220m². Fast set-up: just place it on the lawn, connect the hose and, if needed, use the slider to set the range (7 to 17m) with a maximum width of spray (13m). Durable material metal components keeps the sprinkler firmly on the ground. Weatherproof material with additional protection from frost and UV radiation. Fine craftsmanship also helps ensure simple and convenient cleaning of the built-in metal filter; even cleaning potential lime deposits due to the included needle.
- Even, Precise Watering without Puddles
- Assembled, Installed & Ready to Use Instantly
- Easy to Maintain
- Built-In Filter
- Includes Needle to Clear Clogged Nozzles
View all: Gardena Garden Sprinklers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Spray Jet Width | Adjustable Spray Jet Width |
| Brand | Gardena |
| Colour | black |
| Construction Material (Landscaping) | Plastic |
| Hose Connection Size | 13 mm |
| Hose Connection Type | Push-Fit |
| Hose Supplied | Hose Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Pressure | 30 bar |
| Max. Spray Distance | 17 m |
| Model Name | Aqua S |
| No. of Settings | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Oscillating Sprinkler |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spray Width | 1-13 m |
| Sprinkler Type | Oscillating |
| Watering Coverage | 220 m² |