Friulsider X3 Frame Fixings 10mm x 140mm 50 Pack (883JY)
High performance nylon plug. Design ensures increased expansion in all base materials. Supplied with TX-headed screws. Stainless steel finish for high corrosion resistance. Quick and easy to install.
- For Interior & Exterior Use
- Quick & Easy to Install
- Stainless Steel
- Nylon
- Drive
- High Corrosion Resistance
View all: Friulsider Frame Fixings
High performance nylon plug. Design ensures increased expansion in all base materials. Supplied with TX-headed screws. Stainless steel finish for high corrosion resistance. Quick and easy to install.
- For Interior & Exterior Use
- Quick & Easy to Install
- Stainless Steel
- Nylon
- Drive
- High Corrosion Resistance
View all: Friulsider Frame Fixings
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Friulsider |
| Construction Material (Fixings) | Nylon |
| Drill Size | 10 mm |
| Easy Assembly | Quick & Easy to Install |
| Fixings Finish | Stainless Steel |
| Head Type | Countersunk |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Fixture Depth | 90 mm |
| Model Name | X3 |
| Pack Size | 50 |
| Pieces in Pack/Case | 50 |
| Product Diameter | 10 mm |
| Product Length | 140 mm |
| Product Type | Frame Fixings |
| Suitable Application | For Interior & Exterior Use |
| z1 - UK Manufacturer Name | Simpson Strong-Tie |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Winchester Road, Cardinal Point, Tamworth, Staffordshire, B78 3HG |
| z4 - EU Manufacturer Name | Simpson Strong-Tie |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Via Trieste, 1, San Giovanni al Natisone, Udine, 33048, Italy |