Franke Flash 1 Bowl Stainless Steel Inset Sink with Reversible Drainer 860mm x 500mm (223EG)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Stylish stainless steel inset kitchen sink with satin finish. Features spacious bowl and well-proportioned, reversible drainer. Includes foam sealant pre-attached around the sink rim.
- Waste Supplied
- Satin Stainless Steel Construction
- 160mm Bowl Depth
- Reversible Drainer
- 0.6mm Thickness
- 2 Tap Holes
- Inset Sink
- 1 Year Guarantee
View all: Franke Sinks
Stylish stainless steel inset kitchen sink with satin finish. Features spacious bowl and well-proportioned, reversible drainer. Includes foam sealant pre-attached around the sink rim.
- Waste Supplied
- Satin Stainless Steel Construction
- 160mm Bowl Depth
- Reversible Drainer
- 0.6mm Thickness
- 2 Tap Holes
- Inset Sink
- 1 Year Guarantee
View all: Franke Sinks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Franke |
| Colour | Stainless Steel |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Kitchens) | Stainless Steel |
| Drainer Description | Reversible Drainer |
| Edge Type | Square Edges |
| Finish | Satin |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handed | Reversible |
| Kitchen Finish | Satin |
| Main Bowl Depth | 160 mm |
| Main Bowl Shape | Rectangular |
| Main Bowl Width | 420 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Minimum Cabinet Size | 450 mm |
| Model Name | Flash |
| No Of Sink Bowls | 1 Bowl |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Steel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 160 mm |
| Product Length | 860 mm |
| Product Type | Inset Sink with Reversible Drainer |
| Product Width | 500 mm |
| Sink Mount Type | Inset |
| Sink No of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Stainless Steel Thickness | 0.6 mm |
| Suitable for Food Waste Disposer | Suitable for Use with a Food Waste Disposer |
| Waste Size | 90 mm |
| Waste Supplied | Waste Supplied |
| z4 - EU Manufacturer Name | Franke S.p.A |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Via Pignolini 2, Pray, Peschiera del Garda, 37019, Italy |
Product Contents
Sink, clamps and waste kit.