Forest Prague Lattice Curved Top Fence Panels Natural Timber 6' x 3' Pack of 5 (106KP)
Smooth-planed, horizontally mounted boards with grooved profile. Boards are arranged in a staggered pattern, either side of battens, then secured in a high quality rebated frame. Finished with a diamond lattice top section framed in a wave pattern. Transforms the look of a garden or boundary and is ideal for front of house. This smooth-planed decorative panel is best complemented when mounted to smooth-planed fence posts. Panels can also be used without gravel boards.
- Pressure-Treated Softwood Construction
- Smooth-Planed Timber
- 1 Year Guarantee
- Contemporary, Decorative Fence Panel
- Wave Pattern Top
View all: Forest Fence Panels
Smooth-planed, horizontally mounted boards with grooved profile. Boards are arranged in a staggered pattern, either side of battens, then secured in a high quality rebated frame. Finished with a diamond lattice top section framed in a wave pattern. Transforms the look of a garden or boundary and is ideal for front of house. This smooth-planed decorative panel is best complemented when mounted to smooth-planed fence posts. Panels can also be used without gravel boards.
- Pressure-Treated Softwood Construction
- Smooth-Planed Timber
- 1 Year Guarantee
- Contemporary, Decorative Fence Panel
- Wave Pattern Top
View all: Forest Fence Panels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | Please note nominal measurements are rounded. For accurate sizing, please refer to the provided metric measurements. |
| Brand | Forest |
| Colour | Natural Timber |
| Fence Panel Shape | Curved Top |
| Fencing Construction Type | Lattice |
| Fencing Material | Softwood |
| Fencing Pattern | Horizontal Slat |
| Fencing Style | Decorative |
| Height (cm) | 90 cm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Prague |
| Nominal Height | 3 ' |
| Nominal Width | 6 ' |
| Pack Size | 5 |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Product Type | Fence Panels |
| Thickness (cm) | 4 cm |
| Timber Treatment | Pressure-Treated |
| Width (cm) | 180 cm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Forest Garden Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 288 Hartlebury Trading Estate, Worcestershire, DY10 4JB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.cs.admin@forestgarden.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Respresentative Services |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 77 Camden Street Lower, Dublin, DO2 EX80, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepresentativeservices.com |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode