Forest Kyoto Slatted Top Fence Panels Natural Timber 6' x 5' Pack of 5 (442KP)
Decorative panel with a contemporary feel and clean, modern lines. Features smooth-planed, horizontally mounted boards with a grooved profile. Boards are arranged either side of battens, in a staggered pattern, and mounted in a high quality rebated frame and finished with an attractive, slatted top section. Heavy duty mortise and tenon jointed framework. This smooth-planed decorative panel is best complemented when mounted to smooth-planed fence posts. Panels can also be used without gravel boards.
- Pressure-Treated Softwood Construction
- Smooth-Planed Timber
- 1 Year Guarantee
- Horizontal Weave Design Slatted Topper
- Ideal for Low-Level Boundary or Garden Divide
View all: Forest Fence Panels
Decorative panel with a contemporary feel and clean, modern lines. Features smooth-planed, horizontally mounted boards with a grooved profile. Boards are arranged either side of battens, in a staggered pattern, and mounted in a high quality rebated frame and finished with an attractive, slatted top section. Heavy duty mortise and tenon jointed framework. This smooth-planed decorative panel is best complemented when mounted to smooth-planed fence posts. Panels can also be used without gravel boards.
- Pressure-Treated Softwood Construction
- Smooth-Planed Timber
- 1 Year Guarantee
- Horizontal Weave Design Slatted Topper
- Ideal for Low-Level Boundary or Garden Divide
View all: Forest Fence Panels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | Please note nominal measurements are rounded. For accurate sizing, please refer to the provided metric measurements. |
| Brand | Forest |
| Colour | Natural Timber |
| Fence Panel Shape | Flat Top |
| Fencing Construction Type | Slatted |
| Fencing Material | Softwood |
| Fencing Pattern | Horizontal Slat |
| Fencing Style | Decorative |
| Height (cm) | 150 cm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Kyoto |
| Nominal Height | 5 ' |
| Nominal Width | 6 ' |
| Pack Size | 5 |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Product Type | Fence Panels |
| Thickness (cm) | 4 cm |
| Timber Treatment | Pressure-Treated |
| Width (cm) | 180 cm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Forest Garden Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 288 Hartlebury Trading Estate, Worcestershire, DY10 4JB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.cs.admin@forestgarden.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Respresentative Services |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 77 Camden Street Lower, Dublin, DO2 EX80, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepresentativeservices.com |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode