Flymo 970765701 18V 1 x 4.0Ah Lithium Power for All Cordless Blower/Vacuum (935CG)
EasiBlowVac offers a combined, high-performance blower and vacuum for fast clearance of leaves and debris. Requires minimal time and effort. Features an innovative, omni-directional wheel and trigger-free operation, helping to reduce fatigue and enable comfortable extended use. Idel for clearing up after garden maintenance. Easy to use.
- 1 x 4.0Ah Lithium Battery
- 30Ltr Collection Bag Capacity
- 192min Charge Time
- Airflow Volume: 155m³/hr
- Airflow Speed: 155mph
- Sound Level: 95dBA
- 0.4m/s² Vibration Level
- Without Harness
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
View all: Flymo Blowers & Garden Vacs
EasiBlowVac offers a combined, high-performance blower and vacuum for fast clearance of leaves and debris. Requires minimal time and effort. Features an innovative, omni-directional wheel and trigger-free operation, helping to reduce fatigue and enable comfortable extended use. Idel for clearing up after garden maintenance. Easy to use.
- 1 x 4.0Ah Lithium Battery
- 30Ltr Collection Bag Capacity
- 192min Charge Time
- Airflow Volume: 155m³/hr
- Airflow Speed: 155mph
- Sound Level: 95dBA
- 0.4m/s² Vibration Level
- Without Harness
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
View all: Flymo Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 155 mph |
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Flymo |
| Brushless | Brushed |
| Castor/Wheel Type | 1 x Drive Wheel |
| Charge Time | 192 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | 970765701 |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| Mulching Ratio | 10:1 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Blower/Vacuum |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 95 dBA |
| Tool Weight with Battery | 5 kg |
| Vac Collection Capacity | 30 Ltr |
| Vibration Level | 0.4 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
Product Contents
EasiBlowVac, collection bag, 18V battery (4.0Ah) and charger.