Fluidmaster Flexible Hose Connector 300mm with Isolating Valve 15mm x 1/2" x 300mm (1622G)
10mm bore. Durable brass thread. Click-seal flexible hose connector with isolating valve. Easy to install, no tools required for click-seal end. Hand tighten.
- Bore: 10mm
- Patented Click-Seal Nut
- Prevents Over-Tightening
- Guaranteed No Leaks
- Durable Brass Thread for Secure Connections
- 1/2" BSP x 15mm Compression
View all: Fluidmaster Compression Hoses
10mm bore. Durable brass thread. Click-seal flexible hose connector with isolating valve. Easy to install, no tools required for click-seal end. Hand tighten.
- Bore: 10mm
- Patented Click-Seal Nut
- Prevents Over-Tightening
- Guaranteed No Leaks
- Durable Brass Thread for Secure Connections
- 1/2" BSP x 15mm Compression
View all: Fluidmaster Compression Hoses
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 15 mm |
| A Size Connection Type | BSP Female |
| B Size | 1/2 " |
| B Size Connection Type | Compression |
| Bending Radius | 150 mm |
| Brand | Fluidmaster |
| Connection Type | 1/2" BSP |
| Demountable | Demountable & Reusable |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 30 Ltr/min |
| Hose Bore Size | 10 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 16 bar |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Fitting System | Compression |
| Product Diameter | 40 mm |
| Product Length | 300 mm |
| Product Type | Flexible Hose Connector 300mm with Isolating Valve |
| Suitable System | Suitable for All Hot & Cold Water Installations |
| Valve Type | 15mm Isolating Valve on Inlets |
| z1 - UK Manufacturer Name | Fluidmaster GB Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Twyford Road, Rotherwas Industrial Estate, HR2 6JR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | help@fluidmaster.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Fluidmaster d.o.o. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industrijska Cesta 2, Postojna, SL-6230, Slovenia |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | help@fluidmaster.com |