Fluidmaster 275-325mm Adjustable Height Dual Syphon 1 1/2" (3224P)
Compact siphon. Fits almost all 1½" lever-operated cisterns. Rapid height adjustment from 7½" to 9½" (190-240mm) for universal fitting within a cistern. Features full and partial flush volume adjustability.
- 1 1/2" BSP Outlet
- 4/6Ltr
- 7.5"- 9.5" Adjustable Overflow
- Internal Overflow Supplied
- Compatible with Most Lever-Operated Cisterns
- Easy To Install & Service
- Easy to Flush Light Touch Activation
- 10 Year Manufacturer's Guarantee
View all: Fluidmaster Fill & Flush Valves
Compact siphon. Fits almost all 1½" lever-operated cisterns. Rapid height adjustment from 7½" to 9½" (190-240mm) for universal fitting within a cistern. Features full and partial flush volume adjustability.
- 1 1/2" BSP Outlet
- 4/6Ltr
- 7.5"- 9.5" Adjustable Overflow
- Internal Overflow Supplied
- Compatible with Most Lever-Operated Cisterns
- Easy To Install & Service
- Easy to Flush Light Touch Activation
- 10 Year Manufacturer's Guarantee
View all: Fluidmaster Fill & Flush Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Height |
| Brand | Fluidmaster |
| Compatible Cistern Description | Compatible with Most Lever-Operated Cisterns |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene, Stainless Steel, PVC, & Rubber |
| Flush Type | Dual |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | 19467 |
| Operating Temperature | 20 °C |
| Outlet Connection Size | 1 1/2 " |
| Outlet Connection Type | BSP |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 187 mm |
| Product Height | 275-325 mm |
| Product Type | Syphon |
| Valve Product Type | Siphons |
| Volume | 4/6 Ltr |
| z1 - UK Manufacturer Name | Fluidmaster GB Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Twyford Road, Rotherwas Industrial Estate, HR2 6JR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | help@fluidmaster.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Fluidmaster d.o.o. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industrijska Cesta 2, Postojna, SL-6230, Slovenia |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | help@fluidmaster.com |
Product Contents
Siphon, connecting nuts and washers.