Fluidmaster 22118 Toilet Seat Hinges White 9 Pieces (563JM)
Hinges suitable for most toilet seats. Supplied with fitting components.
- Clear White ABS Plastic Construction
- White
View all: Fluidmaster Toilet Seat Fittings
Hinges suitable for most toilet seats. Supplied with fitting components.
- Clear White ABS Plastic Construction
- White
View all: Fluidmaster Toilet Seat Fittings
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Fluidmaster |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | ABS Plastic |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | 22118 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 9 |
| Product Depth | 30 mm |
| Product Length | 20 mm |
| Product Type | Toilet Seat Hinges |
| Product Width | 35 mm |
| Soft-Close | Without Soft-Close Mechanism |
| Toilet Fitting Type | Toilet Fitting Accessories |
| z1 - UK Manufacturer Name | Fluidmaster GB Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Twyford Road, Rotherwas Industrial Estate, HR2 6JR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | help@fluidmaster.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Fluidmaster d.o.o. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industrijska Cesta 2, Postojna, SL-6230, Slovenia |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | help@fluidmaster.com |