Florida Soft-Close with Quick-Release Toilet Seat Urea Formaldehyde White (406AE)
Soft square design toilet seat in white features soft-close chrome hinges for smooth, quiet closing. The top-fix fitting allows for straightforward installation, while adjustable chrome hinges with quick-release functionality make cleaning and maintenance easier. Slim design offers a modern, low-profile finish suitable for a range of bathroom styles.
- Adjustable Chrome Hinges
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 180mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 414414 x 358mm
- 1 Year Guarantee
- Slim Design
View all: Unbranded Toilet Seats
Soft square design toilet seat in white features soft-close chrome hinges for smooth, quiet closing. The top-fix fitting allows for straightforward installation, while adjustable chrome hinges with quick-release functionality make cleaning and maintenance easier. Slim design offers a modern, low-profile finish suitable for a range of bathroom styles.
- Adjustable Chrome Hinges
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 180mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 414414 x 358mm
- 1 Year Guarantee
- Slim Design
View all: Unbranded Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Chrome Hinges |
| Brand | Unbranded |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Urea Formaldehyde |
| Fixing Width Range | 180 mm |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Front to Fixing Range | 414 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Florida |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 358 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close with Quick-Release |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top Fix |
| Toilet Shape | Square |
| Total Product Weight | 2.5 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | PJH |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | PJH House, Lomax Way, Bolton, Greater Manchester, BL51FQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | qs@pjh.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Globe Union Germany GmbH & Co.KG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Dreherstrabe, Unna, KG59425, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technicaluk@globeunion.eu |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode