Flopro Cobra 25m Expandable Hose Set (792YU)
Expands up to 3 x length. Armoured and thorn proof outer layer. Complete with super grip connectors and adjustable nozzle.
- 3-Layer Reinforced Hose
- Plastic & Rubber Construction
- Striped & Made from SEBS
- Hose Diameter: 0.47"
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Light but Strong
- Does Not Kink
View all: Flopro Hose Pipes
Expands up to 3 x length. Armoured and thorn proof outer layer. Complete with super grip connectors and adjustable nozzle.
- 3-Layer Reinforced Hose
- Plastic & Rubber Construction
- Striped & Made from SEBS
- Hose Diameter: 0.47"
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Light but Strong
- Does Not Kink
View all: Flopro Hose Pipes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Flopro |
| Construction Material (Landscaping) | Plastic & Rubber |
| Hose Diameter | 12 mm |
| Hose Diameter (Imperial) | 0.47 " |
| Hose Length | 25 m |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Pressure | 14 bar |
| Model Name | Cobra |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 25 m |
| Product Type | Expandable Hose Set |
| Smart Compatibility | Not Smart |
Product Contents
25m expanding hose, tap connector (guaranteed to fit all UK outdoor taps), super grip hose connector, super grip water stop connector and nozzle.