FloPlast TWT475 Sink Kit (63858)
This product has been discontinued. Alternative product 114JN.
Constructed from high temperature polypropylene with compression outlets. Suitable for plastic and copper waste pipes.
- Polypropylene Construction
- Water Seal
- Flow Rate
View all: FloPlast Traps
Constructed from high temperature polypropylene with compression outlets. Suitable for plastic and copper waste pipes.
- Polypropylene Construction
- Water Seal
- Flow Rate
View all: FloPlast Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FloPlast |
| Colour | White |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TWT475 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 40 mm |
| Product Height | 65 mm |
| Product Type | 1 1/2 Bowl Sink Kit |
| Product Width | 395 mm |
| Trap Application | Sink |
| Trap Type | Kit |