FloPlast Cast Iron Effect Universal Hopper 65-68mm Black (72857)
The FloPlast cast iron effect universal hopper offers a robust and traditional appearance for any rainwater drainage system. This durable uPVC hopper, suitable for standard guttering and 65-68mm downpipes, efficiently manages rainwater runoff from roofs. Its authentic cast iron aesthetic, in a classic black finish, integrates seamlessly with existing building styles, making it ideal for both new builds and renovation projects seeking a period look without the drawbacks of traditional materials. The system is maintenance-free, and requires no painting, ensuring long-lasting performance and ease of upkeep for tradespeople.
- uPVC Construction
- No Lubrication Required
- 20 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Does Not Require Painting
- Quick & Easy Installation
- Maintenance Free Finish
- Fits 65-68mm Downpipes & Guttering
- Efficiently Manages Water Flow up to 1.14 Ltr/sec
View all: FloPlast Guttering
The FloPlast cast iron effect universal hopper offers a robust and traditional appearance for any rainwater drainage system. This durable uPVC hopper, suitable for standard guttering and 65-68mm downpipes, efficiently manages rainwater runoff from roofs. Its authentic cast iron aesthetic, in a classic black finish, integrates seamlessly with existing building styles, making it ideal for both new builds and renovation projects seeking a period look without the drawbacks of traditional materials. The system is maintenance-free, and requires no painting, ensuring long-lasting performance and ease of upkeep for tradespeople.
- uPVC Construction
- No Lubrication Required
- 20 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Does Not Require Painting
- Quick & Easy Installation
- Maintenance Free Finish
- Fits 65-68mm Downpipes & Guttering
- Efficiently Manages Water Flow up to 1.14 Ltr/sec
View all: FloPlast Guttering
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FloPlast |
| Colour | Black |
| Construction Material (Plumbing) | uPVC |
| Downpipe Diameter | 65-68 mm |
| Drainage Pipe Product Type | Hoppers |
| Drainage Section | Gutter |
| Gutter Accessories Product Type | Hoppers |
| Gutter Product Type | Fittings |
| Gutter Size | Standard |
| Hopper Length | 230 mm |
| Hopper Width | 311 mm |
| Male/Female Ends | Plain-End |
| Manufacturer Guarantee | 20 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Flow Rate | 1.14 Ltr/sec |
| Model Name | Cast Iron Effect |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Parent Material (Plumbing) | Plastic |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Shape | Square/Round |
| Product Type | Universal Hopper |
| Standard | BS EN 12200 KM501316 |
| z1 - UK Manufacturer Name | FloPlast Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | ME10 3PF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical@floplast.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | FloPlast Limited |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | T45 TX05 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technical@floplast.co.uk |