Flomasta U-Shape 1140mm x 500mm 1771BTU Chrome Vertical Designer Radiator (548AM)
The Flomasta U-Shape Vertical Designer Radiator offers efficient heating for modern bathrooms and ensuites. This stylish radiator, constructed from durable mild steel, ensures comfortable warmth. Designed for central heating systems and can withstand a maximum working pressure of 6bar and temperature of 75°C. Its vertically-mounted, U-shape design saves space and adds a contemporary aesthetic. Installation is straightforward, with all necessary brackets, fixings, plug, and vent supplied.
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1771BTU 520W
- Single Panel with 23 Pipes per Section
- Brackets, Fixings, Plug & Vent Included
- Vertically-Mounted
- Tubular
- Polished Mild Steel Construction
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Not Required
- Efficient, Reliable Performance
View all: Flomasta Designer Radiators
The Flomasta U-Shape Vertical Designer Radiator offers efficient heating for modern bathrooms and ensuites. This stylish radiator, constructed from durable mild steel, ensures comfortable warmth. Designed for central heating systems and can withstand a maximum working pressure of 6bar and temperature of 75°C. Its vertically-mounted, U-shape design saves space and adds a contemporary aesthetic. Installation is straightforward, with all necessary brackets, fixings, plug, and vent supplied.
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1771BTU 520W
- Single Panel with 23 Pipes per Section
- Brackets, Fixings, Plug & Vent Included
- Vertically-Mounted
- Tubular
- Polished Mild Steel Construction
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Not Required
- Efficient, Reliable Performance
View all: Flomasta Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 1771 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Flomasta |
| Connection Size | ½ " |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Chrome Finish |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 6 bar |
| Max. Working Temperature | 75 °C |
| Model Name | U-Shape |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 23 |
| No. of Radiator Profiles | Single |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 520 W |
| Product Height | 1140 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 500 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 54 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets, Fixings, Plug & Vent Included |
| Radiator Coating & Finish | Polished |
| Radiator Colour | Chrome |
| Radiator Height Band | 800-1399mm |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 6.09 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10.14 bar |
| Total Product Weight | 11.67 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 75 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM , Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Radiator, brackets, plugs, vent and wall fixing pack.