Flomasta Slotted Captive Basin Waste Brushed Brass 65mm (278YX)
Slotted captive waste for use in basins and sinks. Modern design in brushed brass finish. Helps to prevent hairs from blocking the pipe.
- Brushed Brass Waste
- 46mm Suitable Hole Size
- 1 1/4" BSP Outlet
- Simple Installation
- No Chain Needed
View all: Flomasta Wastes
Slotted captive waste for use in basins and sinks. Modern design in brushed brass finish. Helps to prevent hairs from blocking the pipe.
- Brushed Brass Waste
- 46mm Suitable Hole Size
- 1 1/4" BSP Outlet
- Simple Installation
- No Chain Needed
View all: Flomasta Wastes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Flomasta |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | C10124772 |
| Outlet Connection Size | 1 1/4 " |
| Outlet Connection Type | BSP |
| Overall Waste Diameter | 66 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Brass |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 65 mm |
| Product Type | Basin Waste |
| Slotted | Slotted |
| Suitable Hole Size | 46 mm |
| Suitable Pipe Diameter | 32 mm |
| Waste Location Type | Basin |
| Waste/Plug Type | Flip Top |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat, Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |