Flomasta Rigid 90° Angled Pan Connector White 340mm (872CA)
The Flomasta extendable pan connector is designed for vertical installation in plumbing systems. Made from durable polypropylene, it offers long-lasting and reliable performance. The rigid 90° angle, with universal push-fit inlet and outlet ensures compatibility with most 110mm pipework. Extendable from 220 to 400mm helps to fit in the desired space with ease.
- Polypropylene Construction
- 110mm Outlet
- 107-110mm Inlet
- Universal Inlet & Outlet Push-Fit Connection
- Extendable 220 - 400mm
View all: Flomasta Pan Connectors
The Flomasta extendable pan connector is designed for vertical installation in plumbing systems. Made from durable polypropylene, it offers long-lasting and reliable performance. The rigid 90° angle, with universal push-fit inlet and outlet ensures compatibility with most 110mm pipework. Extendable from 220 to 400mm helps to fit in the desired space with ease.
- Polypropylene Construction
- 110mm Outlet
- 107-110mm Inlet
- Universal Inlet & Outlet Push-Fit Connection
- Extendable 220 - 400mm
View all: Flomasta Pan Connectors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Angle | 90 ° |
| Brand | Flomasta |
| Colour | White |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene |
| Cut to Size | Cannot be Cut to Size |
| Flexibility | Rigid |
| Inlet Connection Size | 107-110 mm |
| Inlet Connection Type | Push-Fit |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Outlet Connection Size | 110 mm |
| Outlet Connection Type | Push-Fit |
| Pack Size | 1 |
| Pan Connector Type | Angled |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 340 mm |
| Product Type | Pan Connector |
| Toilet Fitting Type | Pan Connectors |
| With Boss Inlet | Without Boss Inlet |