Flomasta Flat Bar 800mm x 400mm 1075BTU White Vertical Designer Radiator (127AM)
This Flomasta Flat Bar Vertical Designer Radiator offers efficient heating and a modern aesthetic for various commercial and domestic installations. Constructed from durable mild steel. Ideal for warming bathrooms, kitchens, or hallways. A practical choice for electricians and plumbers working on new builds or renovations. Suitable for central heating systems and includes all necessary brackets, plugs, and vents for straightforward installation.
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1075BTU 315W
- Single Panel with 8 Pipes per Section
- Brackets, Fixings, Plug & Vent Included
- Vertically-Mounted
- Modern Panel Design
- Gloss Mild Steel Construction
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Not Required
- Efficient, Reliable Performance
View all: Flomasta Designer Radiators
This Flomasta Flat Bar Vertical Designer Radiator offers efficient heating and a modern aesthetic for various commercial and domestic installations. Constructed from durable mild steel. Ideal for warming bathrooms, kitchens, or hallways. A practical choice for electricians and plumbers working on new builds or renovations. Suitable for central heating systems and includes all necessary brackets, plugs, and vents for straightforward installation.
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1075BTU 315W
- Single Panel with 8 Pipes per Section
- Brackets, Fixings, Plug & Vent Included
- Vertically-Mounted
- Modern Panel Design
- Gloss Mild Steel Construction
- Suitable for Central Heating Systems
- Internal Flow Diverter Not Required
- Efficient, Reliable Performance
View all: Flomasta Designer Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 1075 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Flomasta |
| Connection Size | ½ " |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9016 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 4 bar |
| Max. Working Temperature | 75 °C |
| Model Name | Flat Bar |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. Of Sections | 8 |
| No. of Radiator Profiles | Single |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 315 W |
| Product Height | 800 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 400 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 54 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets, Fixings, Plug & Vent Included |
| Radiator Coating & Finish | Gloss |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 800-1399mm |
| Radiator Product Type | Designer |
| Radiator Water Content | 3.3 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 6.76 bar |
| Total Product Weight | 7.58 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 73 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM , Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Radiator, brackets, plugs, vent and wall fixing pack.