Flomasta Dome Shower Waste White 90mm (237JN)
Modern shower waste with 304 SS cover. Features silicone rubber seal to remove bad odours. Inner basket waste collection for easy cleaning. Suitable for 40-43mm pipe.
- 40-43mm Compression Horizontal Outlet
- 36mm Water Seal
- 43.2Ltr/min Flow Rate with 15ml Head of Water
- 121mm Stainless Steel Cover
- Easy to Clean
- 110.5mm Diameter Inlet
View all: Flomasta Traps
Modern shower waste with 304 SS cover. Features silicone rubber seal to remove bad odours. Inner basket waste collection for easy cleaning. Suitable for 40-43mm pipe.
- 40-43mm Compression Horizontal Outlet
- 36mm Water Seal
- 43.2Ltr/min Flow Rate with 15ml Head of Water
- 121mm Stainless Steel Cover
- Easy to Clean
- 110.5mm Diameter Inlet
View all: Flomasta Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polypropylene Body |
| Brand | Flomasta |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Not Supplied |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 27 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | C10087176 |
| Outlet Connection Size | 40-43 mm |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 94 mm |
| Product Diameter | 121 mm |
| Product Height | 113.5 mm |
| Product Type | Dome Shower Waste |
| Resistant Type | Abrasion & Corrosion-Resistant |
| Trap Application | Shower |
| Trap Type | P |
| Waste Size | 90 mm |
| Water Seal Size | 36 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat, Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Waste, seals (2), and waste cover.