Flomasta Bottle Trap Brushed Brass 32mm (826YX)
Telescopic bottle trap with adjustable height and outlet. Modern design in brushed brass finish. Long-lasting and easy to operate.
- Brass Construction
- 32mm Compression Horizontal or Vertical Outlet
- 50mm Water Seal
- Adjustable Height
- 36Ltr/min Flow Rate
- 448mm x 35mm Extension Pipe
- Cannot be Cut to Size
- Easy to Install
View all: Flomasta Traps
Telescopic bottle trap with adjustable height and outlet. Modern design in brushed brass finish. Long-lasting and easy to operate.
- Brass Construction
- 32mm Compression Horizontal or Vertical Outlet
- 50mm Water Seal
- Adjustable Height
- 36Ltr/min Flow Rate
- 448mm x 35mm Extension Pipe
- Cannot be Cut to Size
- Easy to Install
View all: Flomasta Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Height |
| Brand | Flomasta |
| Colour | Brushed Brass |
| Construction Material (Plumbing) | Brass |
| Cut to Size | Cannot be Cut to Size |
| Demountable | Demountable & Reusable |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Not Supplied |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 36 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | 826YX |
| Outlet Connection Size | 32 mm |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Brass |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Diameter | 35 mm |
| Pipe Size | 448 mm |
| Product Depth | 448 mm |
| Product Diameter | 32 mm |
| Product Height | 147-214 mm |
| Product Type | Bottle Trap |
| Resistant Type | Abrasion & Corrosion-Resistant |
| Trap Application | Basin |
| Trap Type | Bottle |
| Water Seal Size | 50 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat, Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |