Firechief LithShield Tough FBBT155 Lithium Ion Battery Fire Blanket 1.55m x 1.55mm (730EC)
The Firechief Lithium Ion Battery Fire Blanket is an essential fire safety solution designed to slow down and isolate dangerous li-ion battery fires. This 3m x 3m fire blanket is crucial for a variety of applications, from consumer electronics to industrial and military systems, these fire blankets are suitable for all types of industry. It is easy to store and deploy, providing a rapid response to potential thermal runaway events. Withstands extreme temperatures of up to 1300°C, significantly reducing chemical risks and the spread of toxic fumes. This robust blanket offers vital protection against the escalating threat of battery fires and are also an ideal size to contain small li-ion battery fires in the home.
- 1 Year Guarantee
- Case W x D: 1550 x 1550mm
- Withstands Temperatures Up To 1300°C & Contains Fires
- Lightweight & Easy To Deploy For Rapid Response
- Reduces Chemical Risks & Contains Toxic Fumes
- Generous 1.55m x 1.55m Size & Optimal Coverage
- Essential Fire Safety & Emergency Response Tool
View all: Firechief Fire Blankets
The Firechief Lithium Ion Battery Fire Blanket is an essential fire safety solution designed to slow down and isolate dangerous li-ion battery fires. This 3m x 3m fire blanket is crucial for a variety of applications, from consumer electronics to industrial and military systems, these fire blankets are suitable for all types of industry. It is easy to store and deploy, providing a rapid response to potential thermal runaway events. Withstands extreme temperatures of up to 1300°C, significantly reducing chemical risks and the spread of toxic fumes. This robust blanket offers vital protection against the escalating threat of battery fires and are also an ideal size to contain small li-ion battery fires in the home.
- 1 Year Guarantee
- Case W x D: 1550 x 1550mm
- Withstands Temperatures Up To 1300°C & Contains Fires
- Lightweight & Easy To Deploy For Rapid Response
- Reduces Chemical Risks & Contains Toxic Fumes
- Generous 1.55m x 1.55m Size & Optimal Coverage
- Essential Fire Safety & Emergency Response Tool
View all: Firechief Fire Blankets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Firechief |
| Case Depth (Metric) | 1550 mm |
| Case Width | 1550 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | LithShield Tough FBBT155 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 1.55 m |
| Product Type | Lithium Ion Battery Fire Blanket |
| Product Width | 1.55m m |