Firechief Hot Works Heavy-Duty Welding Blanket 3m x 2m (911EC)
The Firechief welding blanket provides essential heat and spark protection for professional welding and fabrication tasks. This durable 3m x 2m safety blanket is constructed from advanced high silica fabric, offering temperature resistance up to 1000°C. Ideal for workshops and construction sites, safeguarding surrounding areas and equipment from welding sparks and slag. The blanket is hemmed with high-performance Kevlar thread for enhanced longevity and features eyelets for secure positioning. A re-usable storage bag is included for convenient transport and storage.
- 1 Year Guarantee
- Case W x D: 330 x 330mm
- Advanced High Silica Fabric & Protection
- Resists Temperatures Up To 1000°C
- Hemmed With High-Performance Kevlar Thread
- Maximum Protection For High-Heat Welding
- Includes Eyelets For Secure Positioning
- Built For Intense, Heavy-Duty Welding & Cutting
- Reusable Storage Bag For Convenience
View all: Firechief Fire Blankets
The Firechief welding blanket provides essential heat and spark protection for professional welding and fabrication tasks. This durable 3m x 2m safety blanket is constructed from advanced high silica fabric, offering temperature resistance up to 1000°C. Ideal for workshops and construction sites, safeguarding surrounding areas and equipment from welding sparks and slag. The blanket is hemmed with high-performance Kevlar thread for enhanced longevity and features eyelets for secure positioning. A re-usable storage bag is included for convenient transport and storage.
- 1 Year Guarantee
- Case W x D: 330 x 330mm
- Advanced High Silica Fabric & Protection
- Resists Temperatures Up To 1000°C
- Hemmed With High-Performance Kevlar Thread
- Maximum Protection For High-Heat Welding
- Includes Eyelets For Secure Positioning
- Built For Intense, Heavy-Duty Welding & Cutting
- Reusable Storage Bag For Convenience
View all: Firechief Fire Blankets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Firechief |
| Case Depth (Metric) | 330 mm |
| Case Width | 330 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | Hot Works |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 3 m |
| Product Type | Heavy-Duty Welding Blanket |
| Product Width | 2 m |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode