Evolution R255SMS-DB 255mm  Electric Double-Bevel Sliding Multi-Material Mitre Saw 220-240V
Evolution
Evolution R255SMS-DB 255mm Electric Double-Bevel Sliding Multi-Material Mitre Saw 220-240V (128HF)
Uses a single blade to cut mild steel, non-ferrous metals, plastic and wood, even if nails are embedded in the material. Provides clean and precise cuts no matter the material. Bevels to 45° in both directions and offers a maximum cross cut of 300 x 80mm both ways. Integrated laser cutting guide and positive bevel stops provide accuracy with every cut. Durable die-cast aluminium base supports a variety of materials. Features powerful 2000W motor and ergonomic over-moulded, in-line handle. On-board tool storage for convenient storage of the blade change hex key.
  • 2000W
  • Max. Cross Cut: 300 x 80mm
  • 24-Tooth Multi-Material TCT Blade Included
  • Trench Cutting Facility
  • Cast Aluminium Base
  • Soft Start
  • Dust Extraction Facility
  • Workpiece Clamp
  • Spindle Lock
  • Electronic Brake
More Info
View all: Evolution Mitre Saws
Save20%
1 in stock in Dumfries | Change store
Fulfilment options
  • 2000W
  • Max. Cross Cut: 300 x 80mm
  • Trench Cutting Facility
  • Cast Aluminium Base
  • Soft Start
  • Dust Extraction Facility
  • Workpiece Clamp
  • Spindle Lock
  • Electronic Brake
More Info
View all: Evolution Mitre Saws
You may also like:
Specification
Blade DescriptionMulti-Material TCT Blade Included
Blade Diameter255 mm
BrandEvolution
BrushlessBrushed
Cable Length3 m
Carry Case/Bag IncludedNo
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Corded Tool Weight18.5 kg
Disc Bore Size25.4 mm
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Max. Bevel Angles (L/R)45° - 0° - 45°
Max. Cross Cut300 x 80 mm
Max. Mitre Angles (L/R)45° - 0° - 45°
Mitre Saw Bevel SlideSliding
Mitre Stop Angles0, 15, 22.5, 30, 45 °
Model NoR255SMS-DB
No Load Speed2600 rpm
No. of BevelsDouble-Bevel
Number of Teeth24
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Plug IncludedIncludes Plug.
Power Output (Watts/Kw)2000 W
Power SupplyElectric
Power Voltage Supply220-240 V
Product TypeMulti-Material Mitre Saw
z1 - UK Manufacturer NameEVOLUTION POWER TOOLS LTD
z2 - UK Manufacturer Postal AddressVenture One, Longacre Close, Holbrook Industrial Estate, S20 3FR
z3 - UK Manufacturer Electronic Addresshttps://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/
z4 - EU Manufacturer NameEVOLUTION POWER TOOLS LTD
z6 - EU Manufacturer Electronic Addresshttps://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/
Product Contents
R255SMSDB, top clamp (1), side extension pieces (2), 255mm multi-material TCT blade (1), and hex key (1).