Evolution R185CCSX+ 1600W 185mm Electric Track Compatible Circular Saw 240V (375XV)
Evolution R185CCSX+ circular saw combines power, precision, and portability. Features 240V motor for consistent power, an integrated LED light and channelled air-flow feature to provide optimum visibility of cutting lines. Enhanced blade technology allows multi-material cutting, ideal for any project. Includes a 4m cable to give maximum power and the extended reach you need. Compact and lightweight for portability. Supplied with a storage bag for easy transport and storage from job to job. Compatible with 1.4 and 2.8m tracks. Ergonomic, soft-grip handles provide maximum control, versatility and precision and even weight distribution. Dust extraction port and adaptor included for vacuum compatibility.
- 1600W
- Max. Cut: 64mm
- 20-Tooth Multi-Material TCT Blade Included
- Cast Aluminium Base & Aluminium Guard
- Electronic Brake
- No Riving Knife Required
- Lock-Off Switch
- Spindle Lock
- Adjustable Parallel Fence
- Hard Start
View all: Evolution Circular Saws
Evolution R185CCSX+ circular saw combines power, precision, and portability. Features 240V motor for consistent power, an integrated LED light and channelled air-flow feature to provide optimum visibility of cutting lines. Enhanced blade technology allows multi-material cutting, ideal for any project. Includes a 4m cable to give maximum power and the extended reach you need. Compact and lightweight for portability. Supplied with a storage bag for easy transport and storage from job to job. Compatible with 1.4 and 2.8m tracks. Ergonomic, soft-grip handles provide maximum control, versatility and precision and even weight distribution. Dust extraction port and adaptor included for vacuum compatibility.
- 1600W
- Max. Cut: 64mm
- 20-Tooth Multi-Material TCT Blade Included
- Cast Aluminium Base & Aluminium Guard
- Electronic Brake
- No Riving Knife Required
- Lock-Off Switch
- Spindle Lock
- Adjustable Parallel Fence
- Hard Start
View all: Evolution Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bevel Angles | 45 ° |
| Blade Description | Multi-Material TCT Blade Included |
| Blade Diameter | 185 mm |
| Brand | Evolution |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 4 m |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded Tool Weight | 5.1 kg |
| Cutting Depth Capacity | 64 mm |
| Disc Bore Size | 20 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 47 mm |
| Model No | R185CCSX+ |
| No Load Speed | 3900 rpm |
| Number of Teeth | 20 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1600 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Length | 375 mm |
| Product Type | Track Compatible Circular Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Lock-Off Switch |
| z1 - UK Manufacturer Name | EVOLUTION POWER TOOLS LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Venture One, Longacre Close, Holbrook Industrial Estate, S20 3FR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | EVOLUTION POWER TOOLS LTD |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Evolution Power Tools SAS, 61 Avenue Lafontaine, Bordeaux, Carbon-Blanc, 33560, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/ |
Product Contents
R185CCSX+, TCT blade, hex key, dust port adaptor, dust hose connector, parallel edge guide and carry case.