Evolution R185CCSX 1600W 185mm  Electric Multi-Material Circular Saw & Track 220-240V
Evolution
Evolution R185CCSX 1600W 185mm Electric Multi-Material Circular Saw & Track 220-240V (228FX)
Evolution R185CCSX 240V circular saw with track offers multi-material cutting and optimum accuracy. Cuts cleanly and leaves no burrs on steel. High torque motor provides consistent performance and can power through even the most rigorous applications, whilst the track system ensures reliably precise, straight cuts in various applications Ideal for cutting heavy duty materials coupled with a virtual angle change pivot for enhanced accuracy. Ergonomic handle for comfort and built-in blade change hex key tool storage. Supplied with Evolution Multi-Material TCT blade, 3 x 340mm track sections, aluminium base and blade guard.
  • 1600W
  • Max. Cut: 64mm
  • 16-Tooth Multi-Material TCT Blade Included
  • Cast Aluminium Base & Aluminium Guard
  • Electronic Brake
  • No Riving Knife Required
  • Lock-Off Switch
  • Spindle Lock
  • Guide Fence
  • Hard Start
More Info
View all: Evolution Circular Saws
0 in stock in Dumfries | Check other stores
Fulfilment options
  • 1600W
  • Max. Cut: 64mm
  • Electronic Brake
  • No Riving Knife Required
  • Lock-Off Switch
  • Spindle Lock
  • Guide Fence
  • Hard Start
More Info
You may also like:
Specification
Bevel Angles0-45 °
Blade DescriptionMulti-Material TCT Blade Included
Blade Diameter185 mm
BrandEvolution
BrushlessBrushed
Cable Length3 m
Carry Case/Bag IncludedNo
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Corded Tool Weight5.1 kg
Cutting Depth Capacity64 mm
Disc Bore Size20 mm
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Max. Cutting Depth At 90deg64 mm
Model NoR185CCSX
No Load Speed3900 spm
Number of Teeth16
Pack Size1
Packaging Recyclability InformationCard/Paper Packaging – Suitable for Kerbside Recycling
Pieces in Pack/Case1
Plug IncludedIncludes Plug.
Power Output (Watts/Kw)1600 W
Power SupplyElectric
Power Voltage Supply220-240 V
Product Length380 mm
Product TypeMulti-Material Circular Saw & Track
Switch TypeLock-Off Switch
z1 - UK Manufacturer NameEVOLUTION POWER TOOLS LTD
z2 - UK Manufacturer Postal AddressVenture One, Longacre Close, Holbrook Industrial Estate, S20 3FR
z3 - UK Manufacturer Electronic Addresshttps://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/
z4 - EU Manufacturer NameEVOLUTION POWER TOOLS LTD
z6 - EU Manufacturer Electronic Addresshttps://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/
Product Contents
R185CCSX, R185TCT TCT blade, 340mm track sections (3) and track connector bars (4).