Evolution PD230SEG-CS Masonry Premium Diamond Blade 230mm x 22.2mm (957RG)
The Evolution PD230SEG-CS Masonry Premium Diamond Blade, 230mm x 22.2mm, is engineered for high-precision cutting across various tough materials. This robust diamond blade is ideal for trade professionals using disc cutters on general masonry, including natural stone, concrete, reinforced concrete, engineering brick, and granite. Its construction delivers exceptional performance and durability, ensuring reliable results on site. Specially designed multi-compound segments provide a smoother finish, while the large 10mm segment height helps keep the blade sharper for longer, extending its working life. Suitable for both wet and dry applications, this blade offers versatility and efficiency.
- For Disc Cutters
- For General Masonry Including Natural Stone, Concrete, Reinforced Concrete, Engineering Brick & Granite
- Sintered
- For Wet & Dry Use
- Large 10mm Segment Height Extends Blade Life
- Multi-Compound Segments Deliver Smooth Finish
- Premium Diamond Blade for Superior Cutting
- 230mm Diameter & 22.2mm Bore
- Designed for High-Precision Cutting
- Exceptional Performance & Durability
View all: Evolution Diamond Blades
The Evolution PD230SEG-CS Masonry Premium Diamond Blade, 230mm x 22.2mm, is engineered for high-precision cutting across various tough materials. This robust diamond blade is ideal for trade professionals using disc cutters on general masonry, including natural stone, concrete, reinforced concrete, engineering brick, and granite. Its construction delivers exceptional performance and durability, ensuring reliable results on site. Specially designed multi-compound segments provide a smoother finish, while the large 10mm segment height helps keep the blade sharper for longer, extending its working life. Suitable for both wet and dry applications, this blade offers versatility and efficiency.
- For Disc Cutters
- For General Masonry Including Natural Stone, Concrete, Reinforced Concrete, Engineering Brick & Granite
- Sintered
- For Wet & Dry Use
- Large 10mm Segment Height Extends Blade Life
- Multi-Compound Segments Deliver Smooth Finish
- Premium Diamond Blade for Superior Cutting
- 230mm Diameter & 22.2mm Bore
- Designed for High-Precision Cutting
- Exceptional Performance & Durability
View all: Evolution Diamond Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 230 mm |
| Blade Thickness | 2.5 mm |
| Brand | Evolution |
| Circular Blade Type | Diamond Segmented Blade |
| Compatible Tool Type | Disc Cutters |
| Disc Bore Size | 22.2 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 6650 rpm |
| Model Name | PD230SEG-CS |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Packaging Recyclability Information | Card/Paper Packaging – Suitable for Kerbside Recycling |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Premium Diamond Blade |
| Suitable Cutting Application | Masonry |
| Suitable Sawing Material | General Masonry Including Natural Stone, Concrete, Reinforced Concrete, Engineering Brick & Granite |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |
| z1 - UK Manufacturer Name | EVOLUTION POWER TOOLS LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Venture One, Longacre Close, Holbrook Industrial Estate, S20 3FR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | EVOLUTION POWER TOOLS LTD |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Evolution Power Tools SAS, 61 Avenue Lafontaine, Bordeaux, Carbon-Blanc, 33560, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/ |