Evolution MD300SEG-CS Multi-Material Segmented Diamond Blade 300mm x 22.2mm (669RG)
Designed for versatile and precise cutting of stone, concrete, and masonry. Its durable construction ensures exceptional performance. Up to 30x longer life vs an abrasive wheel when cutting metal, plus the steel body will not shatter or emit harmful dust, making a safer cutting solution. Steel body with concentrated diamond cutting edge maintains its full diameter for the entire life of the blade.
- For Disc Cutters
- For Multi-Material
- Laser Welded
- For Wet & Dry Use
- Size Fits Most Compatible Tools
- Diamond Blade for Clean & Smooth Cuts
View all: Evolution Diamond Blades
Designed for versatile and precise cutting of stone, concrete, and masonry. Its durable construction ensures exceptional performance. Up to 30x longer life vs an abrasive wheel when cutting metal, plus the steel body will not shatter or emit harmful dust, making a safer cutting solution. Steel body with concentrated diamond cutting edge maintains its full diameter for the entire life of the blade.
- For Disc Cutters
- For Multi-Material
- Laser Welded
- For Wet & Dry Use
- Size Fits Most Compatible Tools
- Diamond Blade for Clean & Smooth Cuts
View all: Evolution Diamond Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 300 mm |
| Blade Thickness | 3.4 mm |
| Brand | Evolution |
| Circular Blade Type | Diamond Segmented Blade |
| Compatible Tool Type | Disc Cutters |
| Disc Bore Size | 22.2 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 6400 rpm |
| Model Name | MD300SEG-CS |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Packaging Recyclability Information | Card/Paper Packaging – Suitable for Kerbside Recycling |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Segmented Diamond Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Multi-Material |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |
| z1 - UK Manufacturer Name | EVOLUTION POWER TOOLS LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Venture One, Longacre Close, Holbrook Industrial Estate, S20 3FR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | EVOLUTION POWER TOOLS LTD |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Evolution Power Tools SAS, 61 Avenue Lafontaine, Bordeaux, Carbon-Blanc, 33560, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/ |